Ultrahangos fogtisztítás
Ultrahangos fogtisztítás altatás nélkül
Sajnos a kutyák is szenvedhetnek különféle fogbetegségektől, fogágybetegségektől, sajnos őket sem kerüli el a fogkő kellemetlen problémája. Gyakran a gazdik észre sem veszik, hogy kutyájuk valamilyen fogbetegségben szenved, mert nem tartják lehetségesnek, hogy kutyájuk fogai is lehetnek rosszak. Pedig a kutyák fogai is napról napra romlanak, ha nem kapják meg a megfelelő ápolást, és tisztítást.
A lepedék napról napra rakódik le a kutyák fogán. Mivel ez szabad szemmel nem látható, így sokan nem is veszik észre ezt a problémát. Abban az esetben azonban, ha nem történik meg az eltávolítás, akkor a felgyülemlett lepedék a baktériumok számára kiváló élőhelyet biztosít. A lepedék egy idő után fogkővé alakul, amelyet már a gazdák is észrevehetnek. Ha nem foglalkoznak az eltávolítással, a fogkő hamarosan a fogüreket gyulladásához vezet. Ez nagyon fájdalmas a kutyusok számára. Sokszor, a kutya ilyenkor sokkal fáradékonyabb, kevésbé játékos, nyugodt. Gyakran azért nem veszik észre a gazdák a problémát, mert azt hiszik, hogy egyszerűen a kedvenc öregszik és hogy az élénkség csitulása egy természetes folyamat.
A rendszeres fogápolással és a rendszeres ellenőriztetéssel elkerülhető ez a probléma.
Hogy alakul ki a lepedék és a fogkő?
Az etetést követően a kutyák fogait és ínyét egy vékony lepedék borítja el. Ez ideális környezetet jelent a különböző ásványi anyagok megtapadásához, lerakódásához, így a lepedék elősegítheti a fogkő kialakulását.
A fogkő megkeményedett lepedék. Ha a lepedéket nem távolítjuk el az etetést követő 24 órán belül, akkor az a baktériumok elszaporodása miatt kezd megkeményedni, ami fogkőképződéshez vezet. A fogkő lerakódása miatt a fogínyszél eltávolodik a foggyökértől.
A fog fokozatosan kilazul, és a szájüregben fertőzés alakulhat ki. A fertőzés következménye a fogínygyulladás vagy más néven gingivitis.
- Gingivitis és stomatitis, azaz fogíny és szájgyulladás
A kutyáknál a szájgyulladás olyan ínybetegség, amely meglehetősen gyakran fordul elő. Ezt a betegséget a száj nyálkahártyájának gyulladása kíséri, amely több szakaszban megy végbe. A szájgyulladás többféle típusa létezik, mindazonáltal ugyanazok a tünetek mutatkoznak, és kezelésük hasonló.
Bármi legyen is a betegség, tünetei zavarják a kutyát. Sokkal óvatosabban fog enni, vagy egyáltalán nem hajlandó enni, dörzsöli arcát a mancsaival és megpróbálja elkerülni az ellenőrzést. Fontos, hogy a gazdi időben észlelje a problémát és első körben állatorvos segítségét kérje.
Konzervatív kezelés mellett a lézerterápia nagyban gyorsítja és segíti a gyógyulást.