Keresztszalag szakadás
Keresztszalag szakadás
Térdszalagszakadás, TPLO műtét és a műtét utáni rehabilitáció
A térdízületi elülső kereszt szalag szakadás, a kutyák leggyakoribb tartós sántasággal járó ortopédiai betegsége. A szalag szakadása súlyos, gyógyszerre nem, vagy csak átmenetileg javuló sántaságot eredményez. A betegség időben való felismerése rendkívül lényeges, hiszen a szalag szakadását követően kialakult térdizületi instabilitás súlyos, ill. bizonyos idő után már visszafordíthatatlan térdizületi károsodáshoz vezet, ami egy életre szóló súlyos sántaságot okozhat. A térdszalag szakadás diagnosztizálása gyakran nehézségekbe ütközik a nem kifejezetten ortopédiával foglalkozó állatorvosok számára. Ezért ha a kutya sántasága nem javul az állatorvos által adott fájdalom csillapítók hatására érdemes mihamarabb ortopédiával foglalkozó specialista segítségét kérni. A térdszalag szakadás diagnosztikájához elengedhetetlen a térdről készített kétirányú röntgenfelvétel elkészítése. Ennek hiányában nem diagnosztizálható biztosan a bretegség ill. nem zárhatók ki a térd egyéb betegségei.
A térdizületi elülső keresztező szalag szakadása kizárólag műtéti úton kezelhető, minden egyéb gyógyszeres kezelés hiába való és eredménytelen, a kutyák sípcsonti felületének ferde hajlásszöge miatt. (A hátra felé lejtő sípcsonti izfelszín miatt a térdizületet alkotó csontvégek elcsúsznak egymáshoz képest a szalag szakadását követően, ami súlyos porckárosodást eredményez.) A műtét legfontosabb lépése a ferde, hátrafelé lejtő sípcsonti felület merőlegesre állítása a sípcsont tengelyéhez képest. Ezzel a módszerrel véglegesen stabilizálható a térdizület és biztosítható a jövőben a teljes értékű, fájdalommentes lábhasználat. Ezt a műtétet TPLO –műtétnek hívják (tibial plateau leveling oszteotomy) ami a világ legelterjedtebb és legkorszerűbb műtéti technikája.
A TPLO műtét következtében sem sípcsont rövidülés, sem sípcsont szögbetörés nem alakul ki, ellentétben a régebben alkalmazott CWTO műtéttel, ahol egy éket távolítanak el a kutyák sípcsontjából, ami miatt rövidül a sípcsont ill. szögbe törik a sípcsont tengelye, így a műtét nyoma esztétikailag is zavaró lehet.
• Műtét utáni Fizioterápia:
Varratszedésig mágnesterápiás és infralézer illetve terápiás ultrahang kezeléseket végzek. Amennyiben jelentősen sorvadt az adott végtag izomzata, MET elektroterápiával izomkezelést is alkalmazok.
Varratszedés után fontos a hegmasszázs, a fizikoterápia, végtagok passzív átmozgatása, 6 hétig rövid pórázon kontrollált séta, majd fokozatosan felépítem az aktív gyógytornát is.